Dünya kültürlerini anlatan “Kitre Bebekleri” Büyükçekmece’de sergilendi

Dünya kültürlerini anlatan “Kitre Bebekleri” Büyükçekmece’de sergilendi

 

Doğanın Yüzleri Atölye etkinliği kapsamında düzenlenen “İnsan Hikayeleri” sergisi sanatseverlerle Kültürpark Müze’de buluşuyor.

20’inci Uluslararası Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali kapsamında sergilenen “Kitre Bebek” çalışmaları farklı kültürlerin yansıtılması ve yaşatılmasında büyük rol oynuyor.

 

Kitre bebek çalıştayı için Ukrayna, Rusya, Türkmenistan, İstanbul, Kütahya, Zonguldak, Bartın ve Konya’dan gelen festivale katılan zanaatkarlar dünya kültürünü çalışmalarıyla anlattı.

“Herkesin bir hikayesi vardır diyerek yola çıktık”

Bartın’dan Büyükçekmece’ye gelen kitre bebek sanatçısı Sönmez Tığ, “Bartın’ın yöresel bebeklerini yapıyorum. Çeşitli illerden ve ülkelerden gelen arkadaşlarla birlikte birbirimize kültür alışverişi yapmak için festivale geldik. Belediye başkanı Dr. Hasan Akgün’e sağladığı imkanlardan ötürü çok teşekkür ediyoruz. Zonguldak’ı en güzel temsil eden şey linyit kömürüdür. Mesela bunun kitre bebeği yapıldı. Farklı kültürleri ve simgelerini temsil eden çalışmalar üretiyoruz. Hepimiz birbirimizden kitre bebek hakkında, yöresel giysilerimiz hakkında hikayelerimiz hakkında fikir alışverişi yapıyoruz. Herkesin bir hikayesi vardır diyerek yola çıktık” ifadesini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir